Karabük Adalet Sarayı 2025’e Kaldı

Karabük Adalet Sarayı 2025’e Kaldı

ABONE OL
8 Temmuz 2024 14:46
Karabük Adalet Sarayı 2025’e Kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanı’nın Ziyareti ve Yeni Tarih

Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç, Karabük’e gelerek Karabük Valisi Mustafa Yavuz’u ve Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya’yı ziyaret etti. Bu ziyaretlerde, yeni Adalet Sarayı’nın 2025 yılına  ertelendiği belirtildi. Sayın Tunç, Karabüklü gibi gördüğümüz bir isim olarak bölgemizin insanı. Karabüklüler de kendisinden Adalet Sarayı’nın 2024 yılı içinde başlanacağı müjdesini bekliyordu aslında. Çünkü yerel seçimler öncesinde ilimizi ziyaret ettiğinde 2024 yılı içinde Yeni Adalet Sarayının yatırım programına alınacağını ifade etmişti Sayın Bakan.

Yerel Siyasetçilerin ve Muhalefetin Görüşleri

Seçim sonrasında da bir formül bulunarak Adalet Sarayı’nın Adalet Vakfı üzerinden yaptırılacağı ve 2024 yılı içinde başlanacağı Ak Partili siyasiler tarafından da ifade edilmişti. Ancak CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, bir açıklama yaparak Adalet Sarayı’nın 2024 yılı yatırım programına alınmadığını ve bu nedenle 2024 yılında başlanmasının mümkün olmadığını belirtmişti. Akay, “ İktidar ilimizi yok saydığı gibi, demir çeliğin başkenti Karabük’ümüze adeta üvey evlat muamelesi yapmaktadır. Bunu 2024 Yılı Yatırım Programında da net bir şekilde görmekteyiz. İktidar partisine rekor oylarla destek veren Karabüklü hemşehrilerimiz iktidardan gerekli yatırımları alamamaktadır.

2024 yılında 3 milyar 503 milyon genel bütçeye katkı sağlayacak Karabük, sadece 724 milyonluk bir yatırım almış; gerekli yatırımlar alamıyor, bu konuda sıkıntı var. Bütçeden gerekli payı almasını talep ediyoruz. Karabük Yatırım Programında Yok Sayıldı İktidar 2024 Yılında Karabük’e Yatırım Yapmayacak. yeni hiçbir proje yer verilmedi Karabüklü Hemşehrilerimiz İktidara Desteğini Verdi Fakat Oylarının Karşılığını Alamadı.” demişti.

Velhasılı; Sayın Bakan Tunç, geçen haftaki Karabük ziyaretinde yeni adalet sarayının 2025’te yatırım programına alınacağını söyledi. Yeni Adalet Sarayı 2025 yılına kaldı, vesselam.

Karabük’ün Vergi ve İdare Mahkemesi Eksikliği

Karabük’te Mahkeme İhtiyacı

Karabük’ümüzde büyük firmalar ve o firmaların verdiği vergiler kapsamında bölge de vergi rekortmeniyiz. Potansiyelimiz yüksek. Ancak; Zonguldak, Çorum, Kırıkkale, Van gibi illerde Vergi Mahkemesi varken Karabük’te bu mahkeme yok.. Ayrıca, idarenin hukuka aykırı işlem ve eylemlerine karşı açılan idari davalara bakmakla görevli temel mahkemelerden İdare Mahkemesi de Karabük’te yok. Üniversite, belediye, valilik işleri, imar davaları, ecrimisil davaları vb. gibi devlet ile olan tüm davaları içeren bu mahkemeler Bolu, Zonguldak, Kütahya, Kırıkkale, Çorum, Kastamonu, Erzincan, Balıkesir, Isparta, Tokat, Rize gibi illerde bulunurken Karabük’te yok.

Mahkemelerin Karabük’e Katkıları

Hem Vergi Mahkemesi’nin hem de İdare Mahkemesi’nin Karabük’te kurulması elzem ve ivedi değil mi? Bu mahkemeler Bakanlık ve HSK’nın onayıyla kuruluyormuş.. Adalet Bakanımız Bartın’lı ve bölgemizin insanı . Karabük Milletvekillerimiz bu konuyu gündemlerine alırlarsa 30-40 belki 50 çalışan – memur Karabük’e gelir. Karabüklüler de Zonguldak veya Kastamonu’ya gitmekten kurtulmuş olurlar ve Karabük büyür.

Özetle ; yeni Adalet Sarayının yapımı daha önce  2024’te başlanacağı açıklanmıştı. Şimdi 2025’te başlanacağı ifade edildi. Peki yeni adalet binasında yukarıdaki ilgili mahkemeler de olacak mı?

İlginizi çekebilecek bazı köşe yazıları aşağıdadır.

Alev Alatlı’nın Sözleri ve Karabük’e Yansıması

Kurban Bayramlaşmasına Katılmayanlar 2

Karabük’te Fiyatlar Pahalı mı ?

CHP İl Yönetimi Kime Oy Verdi ?

Yakarsa Dünyayı Garipler Yakar !

 BU KENTİN GERÇEK BİR SAHİBİ VAR MI?

Karabük’ün Geleceğini Çalıyorlar

Kötülük Organize Olmuş Bu Şehir de

Karabük’ün Havası Kirli Mi Kokuşmuş Mu ?

SENET İLE SEÇİMİN VAKTİ ÇABUK GELİR

Yenice Belediyesi’nde İşçi Çıkartmalar Mı Başladı ?

O icraat olumlu Ses Getirdi

Başkan Salt’ı Değil Kendilerini Sorgulasınlar

Üçün Bir’i Özkan Çetinkaya

Özkan Çetinkaya, Devr-i Sabık Mı Yaratacak ?

Başarı Karabük’e Yansımalı

Hizmet Zamanı Mı, Ziyaret Zamanı Mı ?

Cumhurbaşkanımıza Karabük’ün Hangi Sorunları Gidecek ?

Şimdi KARABÜK KAVGASI VERME ZAMANI, ama Karabük’te değil, Karabük’le değil

Aklın Yolu Bir

Vatandaşın Kazanıp Kazanmadığı 5 Yıl Da Ortaya Çıkar.

Özkan Çetinkaya Başta Figürandı Sonradan Başrol Oldu.

Okan Küçük’ün diğer köşe yazıları için burayı tıklayabilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP