Kardemir’de 161,7 Milyon Net Zarar

Kardemir’de 161,7 Milyon Net Zarar

ABONE OL
13 Ağustos 2020 17:26
Kardemir’de 161,7 Milyon Net Zarar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kardemir de 2020 yılı 1. çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Buna göre Kardemir 2020 yılı 1. çeyrekte dönemi 161, 7 Milyon net ZARAR ile kapattı.

11 Mayıs 2020 de “Kardemir’in, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınladığı Yolbulan grubundaki bazı hakim hissedarların yüklü miktarlarda hisse satışı yapması, Yolbulan gurubunun kendi yönetim dönemlerinde Kardemir’de ilk çeyrekte oluştuğu iddia edilen ZARARIN 2. çeyrekte daha da artacağını öngörerek , kısıtlı olarak Kardemir’den çıkıyorlar mı sorularını akla getirdi.
Stratejik alımlar da, ( stoklar, hammadde, kömür, cevher alımı vs.) ciddi hatalar yapıldığı, Covid 19 gerekçesiyle bazı işçileri izne çıkartıldığı, üretimin düştüğü iddialarının yanısıra bazı ürünlerin müşterilerden geri döndüğü ya da hurdaya gittiği yönünde söylentilerin Karabük sokaklarında konuşulduğu bir ortam da, bir de sert hisse satışları Kardemir’i karanlık günlerin mi beklediği yönünde endişelere neden oluyor. “demiştik.

Bazı karamsar gelişmelerin konuşulduğu bir ortam da yine Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Yolbulan’ın ve Bağımsız YK üyelerinin en son ne zaman Karabük’e geldiğinin konuşulduğunu söyleyerek, Kardemir’in Karabük’ün gözbebeği olduğunu ve Karabük’ün ekonomik can damarı olduğunu, söyleyerek ” Kimse Kardemir’in , iş bilmez yönetimlerle adım adım, tıpkı içine kurbağa konulan bir suyun yavaş yavaş ısıtılarak farkına bile varmadan, bir tepki, reaksiyon gösteremeden haşlandığı misali, yarın amiyane tabirle “yandım anam” türküsü söylenecek süreçlere gitme ihtimali hiç bir Karabüklüyü sevindirmez ve bunu aklı başında hiç bir Karabüklü asla istemez. ” demiştik.  

Yine, “Karabük’te herkesin gözü önünde yaşanan bir K.Karabükspor örneği var. Milyonluk borçların adım adım, kimse görmeden, görenlerin bir şekilde sustuğu bir sürecin ardından ulusallar da bile Karabükspor göz göre göre bitirildi başlıklarının atıldığı…” diyerek süreci kısaca hatırlatmış , ” …Özet ile Karabük’lülerin daha önce gördüğü bu filmin KARDEMİR versiyonu mu sahnelenmek isteniyor kaygıları Karabük sokaklarında yüksek sesle konuşulmaya başlandı.” diyerek Kardemir 2. bir Karabükspor vakası mı olacak ? sorusunu sormuştuk.

O haberimizin tamamı için burayı tıklayınız.

Matematik ve Rakamlar Yandaş/ Yoldaş Dinlemiyor.

Gelinen süreçte KARDEMİR tarafından yayınlanan 2020 yılı 1. çeyrek finansal sonuçlarında 161.7 Milyon net ZARAR ile kapatıldığını samimiyetle söylüyorum üzülerek öğrendik.( Biz yazmıştık, işaret etmiştik bak matematik yandaş, yoldaş dinlemiyor, zarar orta da işte diye yani biz haklı çıkalım da Kardemir zarar etsin mantığı içinde hiç olmadık. Keşke biz yanılsaydık…Kardemir, KARABÜK demek ,çünkü.)

Mutlaka Covid 19 pandemisinin olumsuz etkisi olmuştur. Ama biliniyor ki zaten Covid 19 pandemisini gerekçe gösterilerek 2020 yılında yapılacak olan ÇEVRE YATIRIMLARInın da içinde olduğu 100 küsur Milyonluk yatırımlar oy çokluğu ile zaten kabul edilmiş ve 100 Milyonun üstündeki yatırımlar ötelenmişti. Şimdi bu Covid 19 mudur, Stratejik alımlar da, ( stoklar, hammadde, kömür, cevher alımı vs.) yapılan hatalar mıdır, Covid 19 vesilesiyle durdurulan bazı yatırımlar mıdır, yoksa bütün bunlara yön veren işin başında bulunanların piyasayı doğru okuyamamaları nedeniyle yönetim hatası mıdır ? Bilemiyoruz. Cevabı verecek olan kamuoyudur.

Sonuçta Mevcut Yönetim Kurulu Başkanı ve Bağımsız YK. Üyelerinin de dahil olduğu tüm yönetimin 2020 yılı ilk 3 ay da ki mali karneleri matematik ve rakamlarla orta da yine üzelerek ifade ediyorum malesef 161,7 Milyon net Zarar.

Tabi Geçmiş dönemde yapılan yatırımların meyvesi ile “Üretimini artırmaya devam eden Kardemir’de ham çelik üretimi, geçen yılın ilk üç ayına göre %18 artarak 669.151 tona ve nihai haddelenmiş ürün miktarı %13 artarak 599.495 tona yükseldi. ” şeklindeki açıklamaya da can-ı gönülden sevindik. Yani eksiyi , artıyı görmek ve yandaş/yoldaş değil doğrusunu haber yapmak ve doğrusunu yorumlamak yani kamuoyuna sadece doğru ve gerçek haberi vermek gazeteci olarak görevimiz olduğundan bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sadece doğruları yazmaya devam edeceğiz.

Peki, bu mevcut Başkan ve Bağımsızlarında dahil olduğu tüm yöneticilerin ilk 3 aylık bu karnesi yani 161.7 Milyon net ZARAR tablosu bize neyi gösteriyor ? Onu da önümüzdeki günler de yine yandaş/yoldaş olmadan matematiksel veriler noktasında değerlendireceğim.

Not: KARDEMİR; 2020 yılı ilk yarıyıl mali sonuçlarına göre 267,8 Milyon TL Zarar açıkladı. O haberimiz için BURAYI tıklayınız.

Kardemir de 2020 yılı 1. çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Buna göre Kardemir 2020 yılı 1. çeyrekte dönemi 161, 7 Milyon net ZARAR ile kapattı.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Ercan Demir

    Yorumunuza aynen katılıyorum.Ama bunu ……………………..diye haber yapmış.Bunu sınavda yüz uzerinde ln 25 almış bir òğrencinin kendini savunmasına benzetiyorum.Cocuklar derler ya sıfır almadım baba 25 aldım diye.Lütfen objektif olalım ya lütfen.Kardemir goz göre göre uçuruma gidiyor bazi basın organı da bunu başarı gibi gösteriyor.Kendi inanmadigina halkın inanmasini bekliyor.1bu durumun başarısızlik oldugunu kabul etmemek için 600 milyon mu zarar etmeliydi yoksa 1 milyar mi?Gerçi bu zararinda gerçegi gosterdigine inanmiyorum.Bunu bile ört bas etmişlerdir.2.çeyrekte belli olur Karamanın koyunu.Ordaki bahaneleri de aşırı sıcaklar ya da Truzimdeki gerileme olur belki de!!! Karabük Ajans 78 in notu: Yukarıdaki yorumun bir kısmında bir haber sitesine atıf olduğu için o kısmı ……. şeklinde düzelttik. ….. kısmında bir hakaret veya küfür olmadığını belirtiriz. Biz yine de başka başka yere atıf olmasın diye… yaptık. Değerli Yorumcunun ve okuyucunun dikkatine sunarız.

    Yanıtla
    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.