Kardemir- Yolbulan Hisse satışları

Kardemir- Yolbulan Hisse satışları

ABONE OL
28 Mayıs 2020 21:36
Kardemir- Yolbulan Hisse satışları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde Kardemir hisselerinde olağandışı fiyat ve miktar hareketleri yaşanması bazı hakim ortakların hisse satımları sonrası ,hisselerin yukarı yönlü gelişmesi Kardemir’de neler oluyor sorularını ortaya çıkardı.

Yolbulan Grubunun hisse satışlarının amacı nedir ?

COVİD 19 Pandemisini gerekçe/bahane olarak olarak öne süren Kardemir’de , üretimin düştüğü şeklinde kamuoyunda dolaşan haberlerin ardından Kardemir’in, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınladığı Yolbulan grubundaki bazı hakim hissedarların yüklü miktarlarda hisse satışı yapması, Yolbulan gurubunun kendi yönetim dönemlerinde Kardemir’de ilk çeyrekte oluştuğu iddia edilen zararın 2. çeyrekte daha da artacağını öngörerek , kısıtlı olarak Kardemir’den çıkıyorlar mı sorularını akla getirdi.
Stratejik alımlar da, ( stoklar, hammadde, kömür, cevher alımı vs.) ciddi hatalar yapıldığı, Covid 19 gerekçesiyle bazı işçileri izne çıkartıldığı, üretimin düştüğü iddialarının yanısıra bazı ürünlerin müşterilerden geri döndüğü ya da hurdaya gittiği yönünde söylentilerin Karabük sokaklarında konuşulduğu bir ortam da, bir de sert hisse satışları Kardemir’i karanlık günlerin mi beklediği yönünde endişelere neden oluyor.

Mustafa Yolbulan en son ne zaman Karabük’e geldi ?


Bütün bu karamsar gelişmelerin konuşulduğu ortamda merak edilen bir diğer konu da Bağımsızların ve şu an Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Yolbulan‘ın en son ne zaman Karabük’e geldiği konusu… Kardemir’in ilk çeyrekte zarar ettiği söylentileri ve 2. çeyrekte zararın artacağı yönündeki bazı öngörülerin oluştuğu bir ortam da Başkan Mustafa Yolbulan’ın Karabük’e uzun bir zamandır gelmediği konuşulurken, böyle bir ortamda Kardemir’in başına bile gelmeyip bir de bazı hisse satışlarıyla Kardemir’den kısmen çekilmeye mi çalışıyor soruları gündeme.

Kardemir, 2. bir Karabükspor vakası mı olacak ?

Öncelikle ifade edelim ki , Kardemir Karabük’ün gözbebeğidir. Ve Karabük’ün ekonomik can damarıdır. Kimse Kardemir’in , iş bilmez yönetimlerle adım adım, tıpkı içine kurbağa konulan bir suyun yavaş yavaş ısıtılarak farkına bile varmadan, bir tepki, reaksiyon gösteremeden haşlandığı misali, yarın amiyane tabirle “yandım anam” türküsü söylenecek süreçlere gitme ihtimali hiç bir Karabüklüyü sevindirmez ve bunu aklı başında hiç bir Karabüklü asla istemez.
Şunu da ifade etmek lazım. Karabük’te herkesin gözü önünde yaşanan bir K.Karabükspor örneği var. Milyonluk borçların adım adım, kimse görmeden, görenlerin bir şekilde sustuğu bir sürecin ardından ulusallar da bile Karabükspor göz göre göre bitirildi başlıklarının atıldığı (aynı yukarıdaki örnekte verdiğimiz gibi yavaş yavaş ısıtılan suda kurbağanın haşlanarak ölmesi misali), tırlarca peynirlerin, binlerce sodanın, Karabük’ü yıkamaya yetecek şampuanın vs. alındığı ya da alındı gösterildiği bir süreçten sonra (aslında eski yıllar içinde yavaş yavaş, ağır ağır) bir anda pimi çekilmiş bir el bombası gibi patlatılmasının ardınan gelinen durum orta da _ Karabükspor’un aşağı yönlü gidişi durdurulamadığı gibi, sahip çıkan kimse de olmadı. Kim suçlu, kim bu çok milyonlu borçları yaptı hukuk önünde hala bulunamadı ve hukuki olarak kimseye tek bir kuruşun hesabı sorulmadı. Yapanın ,yapanların yanına kaldı şimdilik… Özet ile Karabük’lülerin daha önce gördüğü bu filmin KARDEMİR versiyonu mu sahnelenmek isteniyor kaygıları Karabük sokaklarında yüksek sesle konuşulmaya başlandı.


Kardemir için Karabük’te konuşulanların bir kısmını, kimilerine göre söylentileri /kimilerine göre gerçekleri malesef üzülerek yazdık. Kardemir’i her Karabüklü gibi elimizden geldiğince yakinen takip ediyoruz. Kardemir hepimizindir, Karabüklülerindir mantığını hiç bir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Kardemir’in büyümesi, karlılık oranlarının artması haberlerini yapmak ana arzumuzdur. Fakat, Karabük’te konuşulan bu yukarıdaki konuları yazmakta görevimiz.
Kardemir Yönetim Kurulu Başkanından, Kardemir yöneticilerinden yukarıdaki habere ilişkin cevap hakları her zaman bakidir. Diledikleri zaman bu iddilar için verecekleri cevapları yayınlamaya hazırız. Amacımız, her zaman ileri giden, yükselen bir Kardemir, çünkü. Bundan sonra KARDEMİR’deki gelişmeleri daha yakından takip edip, hakim hissedarlar – bağımsızlar konusunda daha geniş haberler yapacağımızı da kamuoyuna duyurmuş olalım.
Not: KARDEMİR’in KAP’a bildirdiği hisse satışları aşağıdadır.
Ahmet Zeki Yolbulan, 5 Mayıs 2020 tarihinde 2,16 TL fiyat ile 200.000 lira toplam nominal tutarlı Kardemir (D) paylarını İlyas Şadi Yolbulan’a BIST dışından virmanladı. Bu işlem sonrasında Sn. Ahmet Zeki Yolbulan’ın Kardemir’deki payı %0.02’ye geriledi. İlyas Şadi Yolbulan’ın payı ise %0.018’e yükseldi. Ahmet Zeki Yolbulan, 2.44 TL fiyat ile 100.000 TL nominal tutarlı Kardemir (A) payları satışı gerçekleştirdi. Bu işlem sonrasında ise, Ahmet Zeki Yolbulan’ın Kardemir’deki payları %0.011’e geriledi. Ayrıca, Yolbulan Demir, ve 2,39 TL fiyat ile 2.250.000 TL toplam nominal tutarlı Kardemir (B) payları satışı gerçekleştirdi. Bu işlem sonrasında Yolbulan Demir’in Kardemir’deki payları % 4,39’a geriledi. Yolbulan Çelik ise, 2.44 TL fiyat ile, 150.000 nominal tutarlı Kardemir (A) payları satışı gerçekleştirdi. Bu işlem ile Yolbulan Çelik’in Kardemir’deki payı sıfırlandı. Yolbulan ailesi ve şirketlerinin Kardemir sermayesindeki payı da %4.95’e gerilediği görüldü.

Karabük FARKLI Gazete / Karabük Ajans 78

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
 • cemal demirtel

  Çok iyi bir tespit.Doğruları yazdığınız için teşekkür ederiz.İçerisi berbat durumda.Üretimde durumlar inanılmaz saha hurdayla dolmuş durumda.Cevher yok.Her gün müşterilerden onlarca şikayet geliyor.iş bilmez yöneticiler müdahale etmiyor.iş bilen yöneticilerin görevlerine son verildi.İçerdeki işçi mühendis formen ne varsa dinleyin olayın derinliğini anlatsınlar size.BAŞKA KARDEMİR YOK.İŞ bilmezler covide sığınacaklar dikkat edin sayın duyarlı basınımız.

  Yanıtla
  +0
  -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.