Akay: Buradaki Mağduriyete Son Verin

Akay: Buradaki Mağduriyete Son Verin

ABONE OL
20 Haziran 2024 14:36
Akay: Buradaki Mağduriyete Son Verin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2022 yılının Haziran ayında meydana gelen sel felaketinde, Karabük’ün Yenice ilçesine bağlı Tır ve Güney köylerinde çok sayıda bina yıkıldı. Yeni binaların yapımına ise tam 2 yıl sonra başlansa da yapılan kira yardımlarının kesilmesi büyük bit mağduriyet yarattı.

Bölgeyi köy muhtarlarıyla birlikte ziyaret eden CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, yaşanan mağduriyetleri dile getirerek yaşananlara tepki gösterdi.

SELDE YIKILAN EVLERİN YAPIMINA 2 YIL SONRA BAŞLANDI

Yaklaşık 120 kişinin yıkımdan dolayı ilçe merkezine taşındığını, yeterli olmayan kira yardımının kesilmesinin mağduriyetleri daha da derinleştirdiğinin altını çizen Milletvekili Akay, “Haziran 2022’deki sel felaketinde, aşağıdaki bölgede bazı konutlar zarar gördü ve burada üç konut da yıkıldı. Şimdi köy muhtarımız, kooperatif başkanlarımız ve değerli hemşerilerimizle burada. Bu bölgede üç tane bina yıkıldıktan sonra burada inceleme yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından geri kalan 13 blok, 38 haneninde yıkımına karar verildi ve tamamı da yıkıldı. Yıkıldıktan sonra da hemen üst bölgede Tır Köyü Afet Projesi kapsamında konutların yapılacağı ifade edildi. Yıkılan konutların inşaatına 2024 yılının ocak ayı itibariyle yer tahsisi yapıldı. 90 milyon liralık bu projenin 400 günde bitirilmesi planlanıyor.” dedi.

KİRA YARDIMLARININ KESİLMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ

Yaşanan mağduriyetlere dikkat çeken Akay, “Konutlar afet kapsamında yıkıldığında kira yardımı yapılması lazım, burada da 18 aylık süre var. Zaten 2024 yılının Haziran ayında başlayan bir inşaat var. Zamanında bitecek olsa bile 2025 yılının Nisan ayında bitecek. Hane başı 1,500 lira kira yardımı alıyordu, kira yardımları da üç ay önce kesildi. Burada yaşayan aşağı yukarı 120 kişi kalkıp Yenice’de ev kiralamak zorunda kaldılar. Bunların oturacak yerleri, burada mülkiyeti kendine ait yerleri varken, şu anda kirada oturmak zorundalar. Bu kira yardımını da kesiyorsunuz. Bu durum kabul edilemez. Kira yardımının devam etmesi gerekiyor.

ÇEVRE BAKANINI UYARIYORUZ: MAĞDURİYETLERİ ACİL OLARAK GİDERİN

Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığını, Sayın Bakan Özhaseki’yi uyarıyoruz: Burada yıkılan konutları yerine yenisi yapılmadan, bu enflasyonist ortamda emeklimiz, çiftçimiz, esnafımız zor geçinirken, asgari ücretlimiz zor geçinirken, bir de siz kira yardımını kesiyorsunuz. Bir an önce bu hatalı uygulamadan vazgeçin ve bu kira yardımlarını yapmaya devam edin. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı nezdinde yapılan bu afet projesi konutlarını da bir an önce bitirin ve buradaki mağduriyete son verin.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP