Vergili, Türkiye Raporuna Sert Çıktı

ABONE OL
12 Şubat 2020 10:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaklaşık 11 yıldır Türkiye’yi Avrupa Yerel Yönetimler Meclisinde temsil eden Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa’nın Metz şehrindeki İzleme Komitesi Toplantısında Hollandalı ve İsveçli röportörler tarafından hazırlanan rapora sert çıktı. Başkan Vergili; “ PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edilen bir örgüt değil mi, Öcalan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkûm edilen bir terörist değil mi? “ şeklinde sert ifadelerde bulundu.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; kongrenin bünyesinde bulunan üç komite ( İzleme- Yönetişim ve Güncel Konular Komitesi) tarafından hazırlanan raporlar aracılığıyla üye ülkelere tavsiyelerde bulunduğunu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ve Parlamenter Meclisi’nin de kongreye yerel ve bölgesel politikalar konusunda danıştığını belirtti.

Bugünkü toplantıda, İsveçli ve Hollandalı röportörler tarafından Türkiye’nin yerel yönetimlerdeki ilerleyişi ile ilgili hazırlanan rapor üzerine söz alan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, iki dönemdir Türkiye raporunu hazırlayan röportörlerin PKK yandaşlarına kucak açmasıyla tanınan İsveç ve Hollandalı olmasının manidar olduğuna dikkat çekti. Başkan Vergili konuşmasının devamında; “Raporunuz çelişkilerle dolu, çünkü raporun bir maddesinde yerel yönetimlerin bütçe olarak merkezi hükümete mahkûm olduğunu iddia ediyor, ardından da bir başka madde de yerel yönetimlerin bütçelerinin % 48’ini kendisinin sağladığını belirtiyorsunuz, bu ne yaman bir çelişkidir” dedi.

Demokrasi ve insan hakları noktasında Avrupa’nın Türkiye’ye karşı çifte standardının kabul edilemez olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Vergili; “Seçimle değil, kraliyet ailesi tarafından atanan röportörler bize demokrasi dersi vermeye kalkıyor. Türkiye’ye geliyorsunuz, cezaevindekilerle görüşüyorsunuz, görevden alınan belediye başkanlarıyla görüşüyorsunuz, peki onlara hiç şu soruları sordunuz mu; Abdullah Öcalan terörist mi, PKK terör örgütü mü? Eminim sordunuz, lakin işinize gelmediği için cevabı rapora yazamadınız, yazabilseniz zaten problem kalmayacak. Şimdi ben size soruyorum; PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edilen bir örgüt değil mi, Öcalan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkûm edilen bir terörist değil mi? “ şeklinde sert ifadelerde bulundu.

Başkan Vergili, Türkiye’ye haksız ithamlarda bulunulan raporun Mart ayında meclisteki görüşmelerinin sert geçeceğini de ifade ederken; “Kimse bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın, önce aynaya baksınlar, sonuna kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

Avrupa Yerel Yönetimler Kongresi, Yerel Yönetimler Meclisi ve Bölgesel Yönetimler Meclisi olmak üzere iki alt kategoriden oluşuyor. 47 üye ülkeden 318 üyeden oluşan kongre, Avrupa çapında 100.000’in üzerinde yerel ve bölgesel yönetimlerin seçilmiş temsilcilerinin, sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebilecekleri bir forum ortamı sağlamakta.

Türkiye kongrede toplam 18 üye ile temsil edilirken, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile birlikte Türkiye’yi kongrede en uzun süre temsil eden isim konumunda.

Karabük FARKLI Gazete / Karabük Ajans 78

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.