‘Şehrimiz Karabük’ Kitabı Tamamlandı

ABONE OL
22 Temmuz 2020 20:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük’te öğretmenlerin kentin her yönünü araştırarak hazırladığı “Şehrimiz Karabük” kitabı, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrencilere seçmeli ders olarak okutulacak.

İl Müdürü Vekili Nevzat AKBAŞ, “Şehrimiz Karabük” Dersi Öğretim Materyali hakkında bilgi verdi

Milli Eğitim Müdür Vekili AKBAŞ, kitabın hazırlanmasında emeği geçen tüm idareci ve öğretmenlere teşekkür ederek “Öğrencilerimizde istendik davranış değişikliğine öğrenme diyoruz. Bu bağlamda çocuklarımız, gençlerimiz, yaşadıkları, ait oldukları, havasını soludukları, suyunu içtikleri, paylaşımda bulundukları aile ortamından başlayarak komşuları, yaşadığı mahalle ve şehirlerinde birçok olgunun farkında olmaları gerekmektedir. Bakmakla görmek arasındaki farkı anlamaları, öğrencilerimizin şehrimizi tanımaları, doğal ve turistik yerleri keşfederken, tarihi değerleri de tanımlarına olanak sağlayan bu çalışmanın İlimize hayırlı olmasını dilerim. Şehrimizin geçmişini ve bugününü resmeden bu çalışmanın geleceğimizi kurma yönünde öğrencilerimizin hayal güçlerini olumlu etkileyeceği de bir gerçektir. Ben tekrardan bu çalışmada emeği bulunan tüm meslektaşlarıma huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyor, çalışmanın İlimize, Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Mİlli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde “Yenilikçi Uygulamalara İmkân Sağlanacak” hedefi içerisinde “çocukların kendi bölgelerinin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmesine, bitki ve hayvan türlerini, yöresel yemeklerini, oyun ve folklorünü tanımasına derslerle bütünleşik veya ders dışı olarak ağırlık verilecektir”  ifadesine yer verilmiş bu kapsamda iller kendi şehrini tanıtacak ders kitapları hazırlama çalışmalarına başlandı.

Öğrencilerin şehir, kültür ve medeniyet ilişkisi çerçevesinde kendi şehrini tanımlayabilmesi ve konumlayabilmesinin yanı sıra ülkesini tanıması ve ülkesinin medeniyetiyle bağlantısını kurması amacıyla okullarda ders olarak okutulacak “Şehrimiz Karabük” dersi öğretim materyali hazırlanması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde farklı branşlardan 8 öğretmenden oluşturulan komisyon yaklaşık 10 ay süresince yörenin her yönünü ele alarak yerinde gözlem ve araştırmalarda bulundu.

Kentin kültürünü, tarihini ve ekolojik yapısını inceleyen öğretmenlerimiz, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrencilere seçmeli ders olarak okutulacak ve eğitim-öğretim müfredatına uygun olarak 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin faydalanabileceği şekilde hazırlanan ŞEHRİMİZ KARABÜK kitabı tamamlandı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.