Sarı: “Umreciler Karantina da…”

ABONE OL
15 Mart 2020 17:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük’te bazı vatandaşların,Tüm dünya da etkisini arttırdığı yönündeki seyri devam eden Korona Virüs salgınıyla ilgili, Umre’den dönüş yapacak olan 21 Bin vatandaşımızın kaçı Karabük’lü, bu umrecilerin 14 gün boyunca karantinaya alınması gerekmez mi ? şeklinde endişelerini dile getirmesi sonrası, Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, sosyal medya hesabından bir bilgilendirme mesajı yayınladı.

Sarı mesajında; “UMRE’DEN DÖNEN VE DÖNECEK OLAN VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME…
Bilindiği üzere Umre’den dönüşler devam etmektedir. Bugüne kadar Umre’den dönen ve ilimizde ikamet eden 133 vatandaşımıza ulaşılmış ve aşağıda belirtilen konularda kendilerine bilgi verilmiştir. Kendilerini 14 gün boyunca evlerinde izole etmeleri gerektiği anlatılmış ve kendilerine onam formları imzalatılmıştır.

14 günlük süre içinde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayeti olanlar karantinaya alınmış ve tahlil sonuçları negatif çıkana kadar takipleri sürdürülmüştür. Bugüne kadar Umre’den dönen ve ilimizde ikamet eden vatandaşlarımızla ilgili herhangi bir sorun yaşanmamıştır.

Yeni gelecek kafilelerle ilgili de gerekli hazırlıklar yapılmıştır. Bu kafileler havaalanına indiğinde hepsi Bakanlığımız yetkilileri tarafından kontrolden geçirilecek; ateş, nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetleri olanlar derhal hastaneye götürülecektir. Şikayeti olmayıp bilgilendirilerek ilimize gönderilen vatandaşlarımız da bizim tarafımızdan evlerinde takibe alınacaktır.

Bu takip 14 gün boyunca aralıksız sürdürülecektir. Bu süre içinde yukarıda belirttiğimiz şikayetlerden biri dahi olsa karantina uygulamasına gidilecek ve tahlil sonuçları negatif çıkana kadar hastanemizde takipleri devam edecektir.
Bu açıklama bazı vatandaşlarımızın sosyal medya üzerinden konuyla ilgili endişelerini dile getirmeleri üzerine yapılmıştır.
Birbirimize vereceğimiz en büyük destek aşağıda belirtilen kurallara uymamız ve çevremizi de bu konuda uyarmamız olacaktır… ” dedi.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabındaki bir tweetinin altına binlerce umreciler karantinaya alınmalı, içeriğini taşıyan mesajlar sonrası bu konuda gelişen toplumsal duyarlılığı dikkate alan Bakanlık, umrecileri Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantinaya aldı.

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı da; bu gelişme üzerine yeni bir bilgilendirme mesajı yayınlayarak “Umreden dün gece gelenler Konya ve Ankara’da Gençlik Spor Bakanlığımıza ait boşaltılmış yurtlarda gözlem altına alındı. 14 günlük süreyi bu yurtlarda tamamlayacaklar.
*Daha önce gelmiş olanlar Sağlık Müdürlüğümüzce evlerinde günlük takip edilmektedir.
*Bu vesile ile 14 gün kuralını tekrar hatırlatmak isteriz. ” dedi.

Karabük FARKLI Gazete / Karabük Ajans 78

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.