Safranbolu’da Bunu Kimse Görmüyor Mu ?

ABONE OL
23 Ekim 2019 12:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kent ölçeğinde Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’nde yer alan tek yer olan ve “en iyi korunan 20 kent” arasında bulunan Safranbolu ilçemiz  “Açık hava müzesi”, “kendini koruyan kent” ve “korumanın başkenti” gibi unvanlarla da anılıyor.

Bir şeyleri başarmak tarihe not düşürmek kültürel ve dünya mirası yapmak kolay değil. Osmanlı mimarisini, şehir hayatını ve kültürünü yansıtması dolayısıyla “Osmanlı’nın parmak izi” olarak adlandırılan, o dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran tarihi Safranbolu’da bu haklı mirası korumak için mücadele edenler başta Safranbolu’da yaşayan insanlardır.

Safranbolu nun tarihi konaklarında, sokaklarında yaşayan insanlar bu konakların çatısı aktığında kiremitleri değiştiremedi, suları patladı sokaklarındaki Arnavut kaldırımı bozulmasın diye sokağı kazamadı. Kimisi içeride ihtiyaçtan tadilat yaptı, hapis yattı. Safranbolulular tarihi doku bozulmasın diye yeri geldi çanak anten, güneş enerjisi takmadı.

Bugün Safranbolu’da yaşayan insanlar, yöneticiler, işadamları bunun kıymetini bilmeli. Kimse içinde yaşayan insanların yıllarca zahmet çekerek koruyup bugünler getirdiği mirası ranta çevirmemeli…

Bu girişgahtan sonra gelelim haberimizin konusuna. Haber merkezimizi arayarak fotoğraf göndererek ihbarda bulun kişiler şu soruları yanıt arıyorlar.

1 Fotoğraftaki asansör hangi mimari proje
ile onaylanmıştır ve çalışma koşullarına uygun mudur ?

2 Eğer uygunluk belgesi yoksa bu asansör de meydana gelecek olası kazalardan kimler sorumludur ?

3 Bu tesis sıradan birinin olsaydı yönetmeliğe uygun olmadığı iddia edilen bu asansörle ilgili hangi işlemler yapılabilirdi ? Böyle ise bir işlem yapılmış mıdır ?

4 Bu işletme ruhsatı nereden almıştır, Eğer ruhsatı yoksa bugüne kadar nasıl çalıştırılmıştır. Yapı ruhsatı varsa hangi tarihte alınmıştır peki işletme hangi tarihten beri hizmet vermektedir ?

5 Safranbolu da sıradan işletmesi olan kişiler didik didik denetlenirken girişi bile ücretli olan bu tesis denetlenmedi mi ?

Haber merkezimizi arayarak ilgili konu hakkında yukarıdaki soruları soran vatandaşlar şehrin yöneticilerinden bir açıklama bekliyorlar.

Bakalım konuyla ilgili yetkili kurumlardan bir açıklama gelecek mi ?

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.