KBÜ’de, Covid-19 önlemleri altında BESYO Özel Yetenek Sınavı

ABONE OL
25 Ağustos 2020 16:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) özel yetenek sınavı başladı. BESYO’ya bu yıl alınacak 80 öğrenci için Türkiye’nin dört bir yanından 32’si milli aday, 9’u engelli aday olmak üzere toplam 850 aday öğrenci başvurdu.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından her yıl düzenlenen Özel Yetenek Sınavı başladı. Gökşen M. Yücel Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve beş gün sürecek olan sınavın ilk gününde aday öğrenciler parkurda kıyasıya mücadele etti.

Toplam 850 adayın başvurduğu sınav sonucunda başarılı olan 80 öğrenci Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na girmeye hak kazanacak.

Yedi farklı istasyondan oluşan beceri-koordinasyon parkur testinde yeteneklerini sergileyen öğrencilerden 40’ı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nü, 40’ı da Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nü kazanacak. Bitirme zamanının uluslararası testlerde kullanılan elektronik bir kronometre ile ölçülen ve internet üzerinden canlı yayın yapılan parkurda adayların performansları da kameraya kaydediliyor.

Sınavda koronavirüs tedbiri

Bu yıl koronavirüs (Covid-19) nedeniyle önlemlerin en üst düzeyde tutulduğu parkura randevulu sistemle öğrenci alımı gerçekleştiriliyor. Adaylara ilk olarak sınav öncesinde ateş ölçümü yapılıyor ve sırası gelen aday öğrenci, el ve ayak dezenfektanı uygulandıktan sonra parkura alınıyor.

Sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde hazırlanan parkurda başta toplar olmak üzere kullanılan malzemeler ve sabit olan istasyonlar, adayların kullanımının ardından diğer adayın kullanımı öncesinde dezenfekte ediliyor. Sınavda görevli personel ve adayların maske ve dezenfektan ile korunmaları sağlanıyor.

Sınavın şeffaf bir ortamda ve sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak gerçekleştirildiğinin altını çizen Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mert Aydoğmuş, özel yetenek sınavlarına giren tüm öğrencilere başarılar diledi.

Özel yetenek sınavlarının ardından kesin kayıt yapmaya hak kazanan asıl ve yedek öğrenci listeleri Yüksekokulun http://besyo.karabuk.edu.tr/ internet adresinden ilan edilecek. Başarılı öğrenciler, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi ve Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinde okumaya hak kazanacak.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) özel yetenek sınavı başladı. BESYO’ya bu yıl alınacak 80 öğrenci için Türkiye’nin dört bir yanından 32’si milli aday, 9’u engelli aday olmak üzere toplam 850 aday öğrenci başvurdu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.