Karabük’te Ketem ve ASM’lerle Kansere Hayır

ABONE OL
27 Ocak 2020 17:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü Rahim ağzı kanseri hakkında bilgiler verdi; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden   sonra    dördüncü sıklıkta görülürken,ülkemizde ise dokuzuncu sıradadır.Rahim ağzı kanserinin nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup erken teşhisle önlenebilir bir hastalıktır. Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur.Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

Rahim ağzı kanserinden korunma yolları: 30 yaşından itibaren kanser tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak,güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim,cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak,sigara kullanmamak,sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmektir.

Rahim ağzı Kanseri Neden Önemli?.Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilen ve önlenebilen bir hastalıktır .Rahim ağzı kanseri düzenli muayene ve kanser tarama programları ile kontrol altına alınarak önlenebilir.

     İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Merkez TSM / SHM toplantı salonunda TSM Başkanı Uzm. Dr. Pınar KALEM başkanlığında KETEM tarafından düzenlenen TSM ve SHM’de çalışan doktor,ebe ve hemşirelere yönelik düzenlenen hizmet içi eğitimde Ebe Sevilay KARAÖZ tarafından rahim ağzı kanseri ve kanser taramasının nasıl yapıldığı uygulamalı olarak anlatılmış olup eğitim bitiminde tüm personele kanser taraması uygulamalı olarak yapılmıştır.Ayrıca Karabük merkezde bulunan Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan sağlık personellere Merkez TSM-KETEM biriminde çalışan sağlık personelleri tarafından 1’er hafta ASM’lere gidilerek yerinde hem teorik hemde uygulamalı olarak kanser taraması eğitimi verildi.

Karabük’te Rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM),  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde  (SHM) yapılmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.