Karabük’te Farkındalık Eğitimi

ABONE OL
28 Ocak 2020 16:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü Merkez Tsm / İş Sağlığı Güvenliği (İsg) İle Meslek Hastalığı Ve Farkındalık Eğitimi hakkında bilgiler verdi.

İl Sağlık Müdürlüğü verdiği bilgilerde şu açıklamalarda bulundu:” AMAÇ:Mesleki maruziyet ve meslek hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak, mesleki maruziyetin tanınmasında ve meslek hastalıklarının bildiriminde artış sağlamak, sağlık hizmet sunucularında meslek sorgulama alışkanlığını arttırmaktır.

HEDEFLER: Meslek hastalığının tanımını yapabilmek, meslek hastalığına neden olan faktörleri sayabilmek, meslek hastalığına neden olan mesleki maruziyetleri azaltmak için alınacak önlemleri sayabilmek, meslek hastalığı bildirim kurallarını söyleyebilmek, meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücü kaybı oranları tespitinde esas alınacak sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye yetkili hastaneleri sayabilmek, meslek sorgusunun önemini söyleyebilmek, meslek Hastalıkları ile ilgili mevzuatı bilmektir.

MESLEK HASTALIĞI: Meslek hastalığı; sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük halleridir.6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre; “Mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalık” olarak tanımlanmıştır.

İŞLE İLGİLİ HASTALIKLAR: Ortaya çıkış nedeni karmaşık olan, işe girmeden önce var olan veya çalışırken ortaya çıkan, oluşmasında ve gelişmesinde çalışma ortamı ve çalışma şeklinin diğer sebeplerle birlikte önemli faktörler olduğu hastalıklardır.

MESLEK HASTALIĞI / İŞLE İLGİLİ HASTALIK:Meslek Hastalığı: Hastalığın etkeni işyerindedir, ekene doğrudan maruz kalan kişilerde görülür. İşle İlgili Hastalıklar: Etkenin işyerinde olması gerekmez,  işyerindeki etkenler bu hastalıkların ortaya çıkmasını ve gelişmesini hızlandırır, çalışanlar arasında görüldüğü oranda toplum çapında da görülürler.

SIK GÖRÜLEN MESLEK HASTALIKLARI:

Mesleki Kan Hastalıkları • Mesleki Kanserler • Mesleki Dolaşım Sistemi Hastalıkları • Mesleki Sindirim Sistemi Hastalıkları • Mesleki Psikolojik Hastalıklar • Mesleki Sinir Sistemi Hastalıkları • Üriner Sistem Hastalıkları • Üreme Sistemi Hastalıkları • Mesleki Solunum Sistemi Hastalıkları • Mesleki İşitme Kayıpları • Mesleki Cilt Hastalıkları • Mesleki Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları

MESLEK HASTALIĞINI ÖNLEME YÖNTEMLERİ: Meslek hastalığının en önemli özelliği yüzde yüz önlenebilir olmasıdır, kontrol yöntemleri doğru şekilde uygulandığında ve gerekli risk yönetimi çalışmaları yapıldığında işyerlerinde meslek hastalıklarının önüne geçilebilir. • Tıbbi Önlemler: İşe Giriş Muayeneleri ✓ Periyodik Muayeneler ✓ İşe Dönüş Muayeneleri ✓ Eğitim ( İlkyardım vb.)
• Teknik Önlemler: Risklerin Kaynakta Kontrolü ✓ Kaynak-Çalışan Arasında ✓ Çalışanın KKD
• Yönetsel Önlemler: Vardiya Planlaması ✓ Rotasyon Planlaması

   İş Sağlığı ve Güvenliği; çalışanların işin yürütülmesi sırasında doğan; sağlığa zarar verecek koşullardan, güvenliği tehlikeye düşürecek durum ve davranışlardan korumak ve korunmak, işletme güvenliğini sağlamak, üretimin devamlılığını sağlamak, verimliliği arttırmak amacıyla yürütülen sistemli ve bilimsel çalışmalardır.Bu kapsamda Karabük İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Merkez TSM / İSG Biriminde görev yapan Dr. Z. Zuhal TECİR tarafından Merkez TSM toplantı salonunda verilen eğitimde mesleki hastalıkların önlenmesinde, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının arttırılması hedeflenmiştir. Ayrıca Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) tanıtımı yapılmış olup katılımcılara SHM tanıtım broşürleri dağıtılmıştır. Eğitim; gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra  eğlenceli  ve sohbet ortamında  yapılan ikramlarla tamamlandı. İl Sağlık Müdürlüğü yapılan eğitimde emeği  geçen tüm İSG Birimi çalışanlarına ve katılımcılara teşekkür etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.