Karabük Valiliği sağlık için Sahadaydı

ABONE OL
7 Ağustos 2020 00:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında il genelinde #Sağlıkiçinhepimiziçin sloganıyla Korona virüs tedbirleri denetimi yapıldı.

“Sağlık İçin Hepimiz İçin” sahadayız.

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda tüm il ve ilçelerde valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, kurum amirleri, genel ve özel kolluk birimlerinin katılımıyla #Sağlıkiçinhepimiziçin sloganıyla COVID-19 tedbirlerine yönelik pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, yollar, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar, taksiler ve tüm yaşam alanlarında denetimler gerçekleştirildi.

Vali Fuat Gürel başkanlığında il genelinde yapılan denetimlere Karabük İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Karabük İl Jandarma Komutan Vekili Albay Engin Köktürk, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kolluk kuvvetleri ile zabıta personeli katıldı.

“Kamu görevlilerimiz tarafından 19 bin 667 denetim yapıldı.”

Karabük Valisi Fuat Gürel beraberinde denetim ekipleri ile birlikte 5000 Evler Pazar Yeri ve 100 Yıl Mahallesinde bulunan pastane, lokanta, market ve kafeteryalarda hijyen, maske, sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını denetledi. İşletme sahiplerine ve vatandaşlara uyarılarda bulunan Vali Gürel, “Bugün ülkemizde 81 ilimizde eş zamanlı gerçekleştirilen bir denetim faaliyeti içerisindeyiz. Kurumlarımız kendi görev alanları içerisinde yer alan kuruluşları denetlemeye başladılar. Bugün özellikle ülkemizde bir bilinç ve farkındalık oluşturmak için denetimler yapılmakta, denetimlerimizi aylardır gerçekleştiriyoruz, yeni bir şey değil. Bugün biraz daha görünür olmak, biraz daha vatandaşlarımızın duyarlılığını artırmak için denetimdeyiz. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun açıklamış olduğu kriterler var, bugün bütün işletmelerimiz bu kriterlere uyma konusunda ikaz edilmiştir. Her kurumumuza bu anlamda görevler tahsis edildi, kurumlarımız bu anlamda bazıları her gün, bazıları haftada bir işletmenin çeşidine göre denetim faaliyetleri icra edilmekte. Şu ana kadar ilimizde kamu görevlilerimiz tarafından 19 bin 667 denetim yapıldı ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Burada ki maksat şudur; bundan sonra genel yasaklamalardan ziyade kuralları konulmuş kontrollü bir sosyal hayat sürecindeyiz, bu süreç içerisinde herkes üzerine düşen vazifeyi yaparsa, yani işletme kuralını koyarsa o işletmeden yararlanan, istifade eden vatandaşta kurallara uyarak o hizmetten yararlanırsa bu virüs belasından bir an öce kurtulmuş oluruz. Zaten maske takılması, sosyal mesafe ve hijyen kuralları genel kurallar her zaman dikkat edilmesi gereken kurallar. Bunları sağlamak adına işletmelerimizin girişinde gördüğünüz üzere dezanfektan ve onun dışında ateş ölçümü ile içeride de mesafeye uyulması ile ilgili alınan tedbirler var.

“Bayramda ilimize 20 Binin üzerinde araç girişi oldu.”

Ramazan bayramından sonra kontrollü sosyal hayat süreci başlayınca ilimizde de diğer illerde olduğu gibi bizde de vaka artışları yaşandı. Kurban Bayramı öncesi belli oranda azalmaya yüz tutmuştu, Kurban Bayramının başlaması ile birlikte bütün bölge illerine büyük şehirlerden gelişler oldu. İlimize de 20 binin üzerinde araç girişi oldu, bayramın ikinci gününden itibaren vaka sayımızda biraz artış oldu birkaç gün içerisinde gözlemlemiş olacağız ne kadarlık bir yükselişe sebep olduğunu göreceğiz. Ancak Sağlık Müdürlüğümüzün filyasyon ekipleri diğer taraftan emniyet, jandarma ve sağlık ekiplerimizin dahil olduğu denetim ekiplerimiz var, Belediyemizin ekipleri var, bütün kuruluşlarımızın ekipleri var bu ekipler sayesinde bu vakaları belli seviyelere indirmiş olacağız. Ancak şunu da söylemek lazım denetim ekiplerimize vatandaşlarımızın desteği olmaz ise yetersiz kalır. Karabük Cumhuriyet Kenti bir şehir, vatandaşlarımızın duyarlı olduğunu biliyoruz, eğitim seviyesi oldukça yüksek bir kent. Tüm vatandaşlarımızın kurallara uymasını bekliyoruz, çünkü vatandaşlarımızın özellikle dışarıdan gelen akrabaları ile bir araya gelmesi, sosyalleşmesi veya bir düğün ortamında kurallara uyulmaması vaka sayısının artmasına sebep olabilir, onun için biraz daha duyarlılık bekliyoruz. Vatandaşlarımız bu duyarlılığı göstermesi halinde vaka sayımız bulunduğu yerden aşağıya doğru ineceğini ümit ediyoruz.

Vaka sayılarının durumuna göre bölge bölge karantina uygulamaları yapıyoruz. Çok keskin kararlar almak için gözlemleme süreçlerimiz var, gözlemleyelim eğer bu süreçler içerisinde bazı unsurların vaka artışına sebep olduğunu anlarsak bizde tedbirleri ona göre artırırız. Şu anda mevcut tedbirlerimizi uyguluyoruz, biraz daha denetime ağırlık vereceğiz, eğer ihtiyaç olursa başka tedbirler onu da uygularız.”diye konuştu. 

İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimatla ülke genelinde pandemi önlemleri arttırılırken vatandaşların kurallara uyup uymadığı da denetlendi. Bu kapsamda il genelindeki pek çok kafe, restoran, market gibi iş yerlerinde salgına karşı alınan önlemler incelenirken yol üzerinde yaya ve araç içerisindeki vatandaşlara yönelik olarak da maske kontrolleri yapıldı.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından şehrimizin belirli bölgelerinde denetimler yapılarak sürücülere ve yolculara gerekli uyarılarda bulunuldu.

Koronavirüs (Covid-19) için İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında #Sağlıkiçinhepimiziçin sloganıyla Korona virüs tedbirleri denetimi yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.