Gürel; yetiştirilen ürünler ve üretim tekniklerini inceledi

ABONE OL
3 Haziran 2020 22:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük Valisi Fuat Gürel, Örtüaltı Üreticiliği yapan çiftçileri ziyaret ederek yetiştirilen ürünler,  biyolojik mücadele ve üretim teknikleri ile ilgili bilgiler aldı.

Vali Gürel beraberinde Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, Özel Kalem Müdürü Mustafa Cücü, Karabük İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bilal Yatmaz ve Karabük İl Genel Meclis üyesi Tevfik Ayvalık ile birlikte Karabük Merkez İlçeye bağlı Zopran Köyü sınırlarında bulunan Göklen Mahallesinde Örtüaltı Üreticiliği yapan çiftçilerimizi ziyaret etti.

36 Dekar alan üzerinde 240 m² serası bulunan İsmet Taşyıkan, 4 adet serası bulunan Saim Ayvalık, 5 Dekar alan üzerinde 750 m² 3 adet serası bulunan Harun Reşit Can, 40 Dekar alan üzerinde 700 m² serası bulunan Bekir Çankaya ile 60 Dekar ruhsatlı çeltik tarımı yapan ve 750 m²serası bulunan Hasan Gömeç’i ziyaret ederek %50 Devlet desteği ile yaptıkları seraları gezen Vali Fuat Gürel, Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden ve üreticilerden yetiştirilen ürünler,  biyolojik mücadele ve üretim teknikleri ile ilgili bilgiler aldı.

İlimizde 39 çiftçiye 13 Bin 350 m² sera kurulduğunu ifade eden Vali Gürel, “Tarım ve Orman Bakanlığı genel bütçesi ile14 çiftçiye 525 m², 25 çiftçiye 240 m² taban alanlı olmak üzere toplam 39 çiftçiye 13.350 m2 taban alanlı sera kuruldu. Toplamda bu seraların maliyeti 940 Bin TL’dir. “Örtüaltı Yetiştiriciliği” projesi kapsamında yapılan bu seraların % 50’si üreticilerimiz tarafından karşılandı. Ilıman iklim sebze türlerinin rahatlıkla yetişebildiği ilimizde örtüaltında yıl boyunca tarım yapılabilmektedir. İlimizde küçük aile işletmesi olarak üretim yapan çiftçilerimize ekonomik olarak fayda sağlayacak olan projelerimizde hibe desteklerimiz ve düşük faizli krediler mevcut. Bu çalışmalar ışığında seracılığın gelişeceğini ilimize artı bir değer katacağına inanıyorum. Çiftçilerimizin ürünü bol, hasadı ve kazancı bereketli olsun.”diye konuştu.

Karabük Valisi Fuat Gürel, Örtüaltı Üreticiliği yapan çiftçileri ziyaret ederek yetiştirilen ürünler, biyolojik mücadele ve üretim teknikleri ile ilgili bilgiler aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.