Güleç Ailesi’nden sert cevap.

Güleç Ailesi’nden sert cevap.

ABONE OL
5 Aralık 2019 09:49
Güleç Ailesi’nden sert cevap.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basın Açıklaması
Karabük’teki iki yerel internet sitesinde, Kardemir şirketinin “Milyonlarca Lira zarara uğratıldığı”,”Trilyonlarca Liralık vergi ödemekle mükellef hale getirildiği” başlığıyla yayınlanan haberler, habercilik kisvesiyle yapılan kumpasçılıktır.

Örgütlü bir şekilde icra edilen faaliyet masum bir haberleşme görevi değildir.

Bu tertip haberlerle İlimizde üretim ve istihdam yaratan, Şehrimizde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle farkını ve aidiyetini belli eden bir sanayi sınai grubunun itibar ve onurunu zedelemenin ötesinde toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, sermaye ve iş hayatını dizayn etmek amacı afişe olmuş durumdadır.


Bulvar gazeteciliği üslubuyla basın ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak Karabük’ün hak ve menfaatlerini koruma azmiyle çalışanları suçlu göstermeye yönelik haberlerde toplumun algısı yönlendirilmek istenmekte, çıkar gruplarının teşebbüslerine engel olanlar etkisizleştirilmek istenmektedir.


Verilen bir haberin hukuka uygun sayılabilmesi için, ilk olarak söz konusu haberin gerçek olması gerekir.

Gerçekliğe haiz olmayan bir olay haber değildir ve haber verme hakkı içerisinde değerlendirilemez.


Öncelikle belirtmek gerekir ki, Karçel AŞ ve Kardökmak AŞ’de gerçekleşen hisse virman işlemleri 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa uygundur. Konunun özü olmamakla birlikte haberde yer verilen temelsiz iddialarla Kardemir AŞ. aleyhinde açılan seçimli genel kurulun iptali davası bağımsız Türk Yargısı tarafından reddedilerek Adalet tecelli etmiştir.


Kardemir Anonim Şirketinin bağlık ortaklıkları olan Karçel AŞ. ve Kardökmak AŞ.nin uhdesindeki hisse senetlerinin virman işlemleri neticesinde Kardemir’in iştirakındaki şirketler 42 milyon TL kâr elde etmiş ve karlarını finansal tablolarında ilan etmiştir. Kardökmak ve Karçel Şirketlerinin 42 Milyon TL kâr/kazanç elde ettiği işten vergi borcu doğması Maliye ve Vergi düzenin tabi gereğidir.


Diğer taraftan Karçel ve Kardökmak tüzel kişilerinin yetkili organlarının takdirinde ki bir ticari iş olup ilgili şirketler vergi matrahı istisnasından yararlanabilme imkânına sahiptir. Sermaye Piyasası Kurulunun Geri Alınan Paylar Tebliği gereği payları borsada işlem gören ortaklıkların gerek bizzat gerek bağlı ortaklıkları aracılığıyla edindikleri pay senetlerini borsada satış suretiyle elden çıkararak Kurumlar Vergisi Kanunu m. 5/1-e bendinde belirtilen istisnadan, vergi muafiyetinden faydalanabilir.


Netice itibariyle,gerçekte Kardemir Şirketinin bağlı ortaklıklarının hisse virman işlemleriyle 42 Milyon Lira yüksek kar/kazanç elde edip bunu finansal tablolarında ilan etmesine , tahakkuk edecek mali ödeve ilişkin yetkili organlarının insiyatifindeki satış kararıyla vergi istisnasından faydalanma haklarına rağmen , hırs ve milyonlarca lira zarar başlık ve detayıyla akla ziyan, ölçüsüz ve çirkin bir üslupla somut gerçekler hilafına haber yapılmasını öncelikle Karabük kamuoyunun takdir ve izanına, dikkatine havale ediyoruz.


Söz konusu asılsız ve maksatlı haberlere karşı kamu yararının ve kişilik haklarının korunması için gerekli adli, idari makamlara şikayet ve diğer başvurular yapılacaktır.
Saygılarımızla,
Kamil Güleç – H.Çağrı Güleç

Karabük FARKLI Gazete Karabük Ajans 78

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Genco

    HELALL SİZLERE DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZ RABBİM SİZLERİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN SİZ OLMASAYDINIZ KARDEMİR OLMAZDI

    Yanıtla
    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.