Ali Yavuz: Bu meselenin sorumlusu Ak Parti.

Ali Yavuz: Bu meselenin sorumlusu Ak Parti.

ABONE OL
4 Temmuz 2024 13:45
Ali Yavuz: Bu meselenin sorumlusu Ak Parti.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Karabük Merkez İlçe Başkanı Ali Yavuz; Soğuksu Mahallesin’de Yapılması planlanan ve son olarak TOKİ tarafından yapım ihalesi iptal edilen Soğuksu TOKİ 3. Etap Konutlarıyla lgili bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Yavuz açıklamasında;  Kentsel dönüşümde ihale iptalinin yaşanan  mağduriyeti katmerleştirdiğini ifade ederken, ihalenin iptal nedeninin Ak Partililerin ifade ettiği ‘mevzuatttaki bazı değişiklikler’ olmadığını, iktidarın uyguladığı yanlış politikalar neticesinde yaşanan ekonomik krizin sonucunda bu ihalenin iptal edildiğini vurgulayarak, Ağustos ayında ihalenin yapılığı yapılmayacağı konusunda soru işaretleri olduğunu söyledi.

CHP Karabük Merkez İlçe Başkanı Ali Yavuz’un basın açıklaması şöyle:

   “Soğuksu Mahallesi’nde toplam 200 ev kentsel dönüşüm kapsamında ortalama 2 yıl önce yıkıldı. Bu durumdan yaklaşık 300 aile, en az 900 kişi etkilenmiş durumda.

Üstelik mağdur durumda olan yüzlerce vatandaşımıza yıllardır kira yardımı da yapılmamaktadır. Geçim zorluğu yaşayan, enflasyon altında ezilen vatandaşlarımız fahiş kiralar yüzünden daha da zor günlerden geçmektedir.

866 Konutluk Soğuksu Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 22 Mayıs tarihinde açık ihale usulüyle yapılmış 26 Haziran tarihinde de iptal edilmiştir. İhalenin iptal edilmesiyle birlikte, yıllardır mağdur edilen Soğuksu sakinlerimizin mağduriyeti katmerleşmiştir. Bu meselenin sorumlusu ise bizzat iktidar partisi olan AK Parti’dir.”

Vatandaşlarımızın sorunlarını görmezden gelen, Soğuksu Mahallesi’ni adeta kaderine terk eden AK Partili siyasetçiler, ihalenin ağustos ayı içerisinde yenileneceğini açıkladı. İktidar partisi tarafından, ihalenin ağustos ayı içerisinde yapılacağı ifade edilse de TOKİ’nin resmi internet sitesinde diğer projelerin tarihleri yer alırken Soğuksu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ihale tarihi yer almamaktadır. Bu durum, ‘ihale ağustos ayı içerisinde yapılmayacak mı?’ sorusunu akıllara getirmektedir. Vatandaşlarımız ihale ile ilgili TOKİ tarafından resmi bir açıklama beklemektedirler. Toplu Konut İdaresi acil olarak vatandaşlarımızın bu talebini karşılamalıdır.

İhalenin gerçek iptal sebebine gelecek olursak, AK Parti’nin açıkladığı gibi ‘mevzuattaki bazı değişiklikler’ değildir. İhalenin iptal nedeni bizzat AK Parti iktidarından kaynaklıdır. İktidarın uyguladığı yanlış politikalar neticesinde yaşanan ekonomik kriz, A’dan Z’ye tüm kesimleri ve tüm alanları etkilemiş durumdadır.

İnşaat maliyetleri artmış, inşaat maliyetlerindeki artışın faturası ise yine vatandaşımıza kesilmiştir. Artan inşaat maliyetleri karşısında TOKİ inşaat metrekare maliyetlerini güncellememiş, düşük bırakılan maliyetler yüzünden de müteahhitler konut ihalesine girmemektedir.

İktidarın yarattığı ekonomik krizin faturasını vatandaşlarımız ödemek zorunda değildir! Soğuksu Mahallesi sakinleri iktidardan gerçekçi adımlar bekliyorlar. Karabük’ümüzün sorunlarının takipçisi, hemşehrilerimizin gür sesi Karabük Milletvekilimiz Cevdet Akay Soğuksu Mahallesi sakinlerinin mağduriyetini de yerinde incelemiş ve konuyu ilgili mercilere iletmiştir. Sorun çözülene kadar konunun takipçisi olmaya devam edecek olan Sayın vekilimizin yaşanan bu büyük mağduriyeti TBMM’de dile getirmeye devam edeceğinden de kimsenin şüphesi olmasın.

Ağustos ayında yapılacağı söylenen ihalenin takipçisi olacağız. Umuyoruz ki ihale ağustos ayında yapılır ve hemşehrilerimizin mağduriyetini gidermek için ilk adım atılır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak konunun takipçisi olmaya devam edecek, Soğuksu Mahallesi sakinleriyle dayanışmamızı sürdüreceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP