25 Binin üzerinde denetim yapıldı.”

ABONE OL
19 Ağustos 2020 15:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen COVID-19 Tedbirleri Denetimleri konulu genelgesi kapsamında Vali Fuat Gürel’in yönetim ve koordinasyonunda il genelinde #sağlıkiçinhepimiziçin mottosu ile Koronavirüs tedbirleri denetimi yapıldı.

İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ ile İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ramazan Erakman eşliğinde Yeşil Mahalle Esentepe Taşkent Caddesi üzerinde faaliyette bulunan fırın, pastane, lokanta, market, çay ocağı ve kafeteryalarda hijyen, maske, sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyen Vali Fuat Gürel, işletme sahiplerine ve vatandaşlara uyarılarda bulunarak maskesi olmayan vatandaşlara maske dağıttı.

Yapılan denetimlerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Fuat Gürel, “Bugün 81 ilde eş zamanlı olarak denetim ekiplerimiz tarafından denetim yapılmakta. Kontrollü sosyal hayata başladığımız andan itibaren bütün denetim ekiplerimiz sahada her kurum kendi konusu ile alakalı denetimlerini sürdürmekte. İçişleri Bakanlığımızın talimatları ile haberli tüm ülke genelinde eş zamanlı olarak denetimler yapılmakta. Denetimlerdeki maksadımız vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, duyarlılıkları arttırmak, vatandaşlarımızın kurallara uymasını sağlamak, esnafımızın yayımlanan kurallara uygun bir şekilde işyerlerini dizayn etmesini sağlamak. Biraz önce de denetimlerimizi gerçekleştirdik, işyerlerimizi ziyaret ederek hayırlı işler diledik, virüsle mücadele bizlerle birlikte hareket etmelerinin önemini anlattık. Denetimlerimiz her gün yapılıyor inşallah kısa süre içerisinde virüsten de kurtulmuş olacağız.

Şuana kadar denetim ekiplerimizin yapmış olduğu denetimlerde ilimizde 25 binin üzerinde denetim yapıldı. Kontrollü sosyal hayatın asıl amacı Sağlık Bakanlığımızın açıklamış olduğu kurallara hem esnafımızın uyması hem de işyerlerinden istifade eden vatandaşlarımızın da kurallara uygun şekilde buralardan istifade etmesi, bunu sağladığımız zaman virüsle mücadelede başarılı olmuş olacağız. İlimizde çok iyi bir denetim mekanizmamız var, durumları iyi olan ve temaslı hastalarımız evlerinde takip edilmekte. Hem sağlık personelimiz hem de emniyet, jandarma, mahalle muhtarları, öğretmenlerimiz ve imamlarımızdan müteşekkil Mahalle Denetim Ekiplerimiz var onlar da takip etmekte. Bazı vatandaşlarımız hasta olmasına, evde karantina altında olmasına rağmen dışarı çıkıyorlar,  onların önüne geçmek adına böyle bir komisyonlar kuruldu, onlar vasıtasıyla da takip etmekteyiz.

İlimizde ki özellikle 65 yaş üzerindeki hastalarımızın sayısını kontrol ediyoruz, onun dışında kronik haslarımız var onlara bakıyoruz, muhtemelen bu hafta içerisinde de biz onlarla ilgili tedbirler planlayacağız. Tabi sadece belli bir yaştaki insanlardan kaynaklı bir durum değil onların özellikle korunması gerekiyor ama onların sadece evde oturması sonunu  çözmüyor aynı zamanda onlara hastalık götüren başka insanlar var, ev ahalisi, çocuklarımız ve gençlerimiz var onlarla da ilgili bazı tedbirler planlanabilir mi ona bakacağız. Herkesin aslında dikkatli olması gerekiyor, çok kolay bulaşabilen bir virüs, mücadelenin el birliğiyle bütüncül olarak yapılması gerekiyor. Bunun için özellikle hemşerilerimizden ricamız gittikleri ortamlarda kalabalık mekânlardan uzak dursunlar, oraya girmeleri gerekiyorsa da kurallara uygun bir şekilde maske takılması, dezenfektan kullanılması ve sosyal mesafeye kurallarına uyulması halinde virüsle mücadelemizde başarılı olacağız.

Bayramdan sonra vaka sayılarında artış oldu, birkaç köyümüzde artışlar meydana geldi. Köylerde mücadele daha kolay, 15-20 kişilik bir köyü karantinaya aldığınızda oradaki hastalıklı virüsü kurutabiliyorsunuz. Asıl sorun mahallelerde, fazla düğün ortamlarından kaynaklı, akşam oturmaları, vatandaşların aile ortamlarında bir araya geldikleri sohbetlerden kaynaklı bulaşmalar. Vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor, bundan sonra nerede çıkarsa orada karantina uygulayacağız.”dedi.

Denetim ekipleri tarafından il genelinde; ticari taksiler, pazar yerleri,  şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, dernek lokalleri, düğün ve nikâh yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna ve spor merkezleri, halı sahalar, bilardo salonları ve bilumum yaşam alanlarında #sağlıkiçinhepimiziçin denetimleri gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen COVID-19 Tedbirleri Denetimleri konulu genelgesi kapsamında Vali Fuat Gürel’in yönetim ve koordinasyonunda il genelinde #sağlıkiçinhepimiziçin mottosu ile Koronavirüs tedbirleri denetimi yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.