KİM NE KADAR DEĞERLİ?

ABONE OL
12 Mart 2020 09:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birisi için harika bi şey yaptığınızı düşündüğünüz ama beklediğiniz tepkiyi almak bir yana, onun umursamadığı bir durum oldu mu hiç? Cevabınız evet ise biraz daha dikkatli okuyun çünkü bu haftaki yazım sizinle ilgili.

Hemen hemen herkes hayatının bir anında yaptıkları karşısında beklediği tepkiyi alamamış veya yaptıklarının hafife alındığını düşünüp kendini değersiz hissetmiştir. Aslında çok da fazla bi şey beklenilmez, bir teşekkür yeter ama nedense o bile çok görülür zaman zaman.

Unuttuğumuz hatta daha da kötüsü, belki de farkına bile varmadığımız bir gerçek var ki o da insanın kendine verdiği değer içten gelir ve böyle insanların da başkalarının teyidine ihtiyacı yoktur aslında. Ancak, bu sözüm yanlış anlaşılmasın lütfen, ben başkalarının düşüncelerini önemsemeyin, onlar ne düşünürse düşünsün, sizin için önemli olan yalnız sizin düşüncelerinizdir, demiyorum. Çünkü bunun koca bir yalan olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Başkalarının düşüncelerini önemseriz, önemsemeliyiz de, bu insanca bir davranış. En nihayetinde hepimiz insanız. Benim söylemek istediğim; başkalarının düşüncelerini önemserken kendi düşüncelerimizi yok sayarak değersizleştirmeyelim.

Hadi gelin bu konuyu bir başka açıdan değerlendirelim. Mesela; yanınızdaki kişiye verdiğiniz değeri yalnızken aynada gördüğünüz kişiye de veriyor musunuz?

Çok sevdiğiniz ve değer verdiğiniz birini aklınıza getirin. Size o kişi, “ … konuda başarısız olur” dediğimde, hemen onu savunursunuz değil mi? Çünkü onu tanıyor, ona güveniyor ve onun bu işi yapabileceğinden eminsiniz. Peki, size aynı konuda “siz başarılı olamazsınız” desem, ne dersiniz? Kendinden emin bir şekilde başarılı olurum diyenlere sözüm yok. Benim sözüm “hayır” ya da “belki” diyenlere. Çünkü bu kişiler arkadaşına verdiği değeri ve güveni ne yazık ki kendisinin hak ettiğine inanmıyordur. Peki, ama neden?

Öncelikle her şeyin çok daha iyisini hak ettiğinize kendiniz inanın ve kendinize değer verin. Değer verin ki çevreniz de size değer versin. Başlangıç noktası sizsiniz, etrafınızdaki insanlar sizi tanımaz siz söylemlerinizle, davranışlarınızla kendinizi onlara tanıtırsınız ve nasıl tanıtırsanız da öyle tanınırsınız kısacası her şey size kalmış. Altını çizerek belirtmek istediğim bir diğer önemli nokta, onlara siz değer verdiğiniz sürece değerliler aksi halde herhangi biridirler. Her şeye rağmen değerinizi düşürmek isteyecek insanlar da çıkacaktır karşınıza o da yaşamın tadı tuzu diyelim. Söylenecek tek şey; “Sana beni üzecek kadar değer verdiğim için kendimden özür dilerim.” Değil mi?

Karabük Ajans 78 / Karabük FARKLI Gazete

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.